Savoir vivre na rozmowie o pracę

Savoir vivre na rozmowie o pracę

Maj 18, 2019 0 By adminx

Wielu z nas ma już za sobą nie jedną rozmowę o pracę. Wiemy także na pewno, jak bardzo może być stresująca. Co jednak zrobić, aby wypaść na niej jak najlepiej? Przede wszystkim skupmy się na naszym zachowniu – nawet najlepszy garnitur nie usprawiedliwi naszego niekulturalnego zachowania.

 

Jak należy się zachowywać?

 

Przede wszystkim musimy być mili i uprzejmi dla naszego rekrutera. Na jego pytania należy odpowiadać tak, jak chce usłyszeć. Ale nie dajmy się zwieść. Czasami rekruter może zapytać “, Czy może Pan/Pani być dyspozycyjna 24 godziny na dobę?”. Na to takie pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Jeżeli odpowieny “tak”, to możemy zostać uznani za osobę niewiarygodną, natomiast jeśli powiemy “nie” to możemy nie spełniać wymogów na dane stanowisko. Tak więc najlepiej powiedzieć coś w stylu “nie mogę zagwarantować swojej dyspozycyjności 24h / dobę, ale obiecuję, że jeśli tylko będę mogła, to będę dyspozycyjna”. Pamiętajmy, że na rozmowie rekrutacyjnej najprawdopodobniej będą padały “dziwne” pytania typu “ile piłeczek zmieści się w samolocie?”. Zadając tego typu pytanie rekruter chce poznać nasz tok rozumowania. Starajmy się więc mówić na głos wszystkie nasze kroki prowadzące do rozwiązania zadania. Kluczową kwestią jest nieprzerywanie rekruterowi. Pozwólmy mu najpierw dokończyć swoją wypowiedź, a dopiero po tym odpowiadajmy. Należy także pokazać, że jesteśmy zainteresowani. Nie wolno rozglądać się. Należy utrzymywać stały kontakt wzrokowy z rekruterem i od czasu do czasu pokiwać głową. Swoje zainteresowanie możemy także wyrazić poprzez angażowanie się w rozmowę. Kluczowa będzie więc wiedza na temat firmy. Warto zadawać pytania, gdyż wskazuje to, że jesteśmy zaangażowani. Ogromnym faux pas było by także, gdyby w trakcie rozmowy zadzwonił nam telefon. Doprawdy warto go wyłączyć, aby oszczędzić sobie nerwów. I ostatnia, najważniejsza rzecz – musimy być punktualni. Nasze spóźnienie może zostać odebrane jako brak szacunku do rekrutera. Warto przyjść parę minut przed wyznaczoną rozmową – nie za wcześnie i nie za późno.

 

W co należy się ubrać?

 

Następną kwestią jest ubranie. Oczywiste jest to, że na rozmowę rekrutacyjną w banku wybierzemy pełny garnitur, ale już na przykład do agencji kreatywnej można ubrać koszulę w kratę (pamiętajmy, żeby nigdy pod żadnym pozorem nie ubierać koszuli z krótkim rękawem – lepiej jest ubrać koszulę z długim rękawem i podwinąć rękawy). Kobiety natomiast moją szersze pole do popisu – nie ma tutaj ściśle określonego dress-codu, więc ważne jest wyczucie. Niezależnie od tego, w co ubierzemy się, musimy mieć zadbane, estetyczne włosy. Warto także zadbać o odpowiednie perfumy. Na tym polu nie warto eksperymentować. Jak najbardziej odpowiednie będą klasyczne perfumy. Odrębną kwestią są buty. Kobiety mogą wybrać szpilki, buty na niskim obcasie lub balerinki – jest to zależne od sytuacji. Mężczyźni mają do wyboru klasyczne czarne lub brązowe oksfordy, lub inne eleganckie buty np. mokasyny. Nie sprawdzą się tu jednak snekersy.

 

Pamiętajmy – rozmowa o pracę nie jest aż tak trudna, jak się wydaje.