Merchandiser – zawód dla bardzo kreatywnych osób

Merchandiser – zawód dla bardzo kreatywnych osób

Kwiecień 16, 2019 0 By adminx

Termin merchandising oznacza towar przeznaczony do sprzedaży. Najbliższy polski odpowiednik tego słowa to dekorator. Głównym zadaniem merchandisera jest organizacja ekspozycji produktów na wystawach sklepowych. Na podstawie  sugestii klientów i własnego doświadczenia proponuje im  rozmieszczenie konkretnych produktów w przestrzeni sklepowej, w tym również w sklepach internetowych. Do zadań merchandisera należy realizacja projektu, a także demontaż instalacji po upływie czasu w jakim miała funkcjonować. Tak więc może to być niezwykle ciekawa i kreatywna praca dla ludzi, którzy kochają modę, psychologię i marketing, lubią estetykę i uporządkowanie. Zatem jakie są plusy i minusy tego zawodu? Czy warto zainteresować się tą ścieżką kariery?

 

Gdzie pracuje merchandiser?  

 

Stanowisko merchandisera jest obecne niemal w każdej sieci handlowej, supermarkecie, salonie sprzedaży, a także w mniejszych sklepach. Także firmy, promujące swoje towary na różnorodnych wystawach chętnie sięgają po pomoc profesjonalistów. Merchandiser może być również zatrudniony w firmach dystrybucyjnych lub produkcyjnych. Powstały również agencje merchandisingowe, które zajmują się świadczeniem tego rodzaju usług klientom.

 

Zalety pracy merchandisera

 

Można wymienić wiele zalet tego zawodu, w zależności od preferencji przyszłego merchandisera. Są to między innymi:

  1. Elastyczność — pracę można traktować jako pełnoetatową posadę, bądź dodatkowe zajęcie w weekendy.
  2. Na dobry początek — ścieżka kariery merchandisera jest idealna dla studentów i uczniów szkół handlowych. Dzięki temu mogą poznać branżę handlową od podszewki. Poznawać mechanizmy i na bieżąco rozwiązywać problemy.
  3. Pomoc w zdobyciu wymarzonej pracy — dzięki rozwinięciu umiejętności marketingowych oraz poznaniu zachowań konsumenckich dużo łatwiej o posadę w dziale marketingu.
  4. Rozwijanie kreatywności — w zależności od sklepu, jego polityki oraz stylistyki merchandiser musi dobrać odpowiednie produkty, które będą zachęcały klientów do odwiedzenia sklepu. Jest to wyzwanie, które potrafi zmotywować do wysiłku.

Warto przeanalizować swoje potrzeby i to, czego oczekujemy od pracy zawodowej. Dzięki temu będziemy w stanie określić jakie cechy stanowiska nas motywują.

 

Wady pracy jako merchandiser

 

Niestety praca merchandisera ma też cienie. Nie każda osoba ma predyspozycje do tej pracy. Na co należy zatem uważać?

  1. Stres jest nieodłączny — praca pod presją czasu jest skutkiem nawarstwiania się wielu zadań w krótkim terminie. Na przykład przearanżowanie dużego obiektu handlowego.
  2. Wypalenie zawodowe — może towarzyszyć osobom w mniejszych sklepach, gdzie nie przykłada się wagi do szkoleń, kursów oraz jasno nakreślonej ścieżki kariery.
  3. Mobilność jest wymagana — dla niektórych odwiedzenie kilku obiektów jednego dnia może być uciążliwe.

Jest to praca dla osób, które mają wyobraźnię przestrzenną, są kreatywne, działają zadaniowo i nie boją się presji czasu.

 

Warto zainteresować się tą ścieżką kariery, gdyż jest jeszcze stosunkowo mało znana, a specjaliści w tym zawodzie są coraz bardziej pożądani.