Jak sprawdzić, czy firma jest rzetelna?

Jak sprawdzić, czy firma jest rzetelna?

Czerwiec 6, 2019 0 By adminx

Każdy, kto korzysta z usług firm, wierzy w ich wiarygodność oraz rzetelne podejście do wykonywanych zleceń. Niestety są firmy, które przywiązują niewielką wagę do terminowości oraz jakości usług lub biorą zbyt dużą ilość zleceń na swoje barki, przez co tracą zainteresowanie klientów. Zanim zdecydujemy się na usługi danej firmy, warto sprawdzić, czy naprawdę jest ona rzetelna i warto podpisać umowę. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a nawet możliwej straty pieniędzy.

 

Jak sprawdzić wiarygodność firmy?

 

Zanim zdecydujemy się na podjęcie współpracy z konkretną firmą, musimy sprawdzić jej wiarygodność. Dotyczy to osób, które mają dla firm większe zlecenia, które mogą dotyczyć dużych sum. W takim wypadku zalecana jest ostrożność i dokładna weryfikacja firmy – jeśli wypadnie ona pomyślnie, można bez stresu prowadzić interesy.

  • Rejestry publiczne – pierwsze kroki powinniśmy skierować do publicznych rejestrów. W zależności od rodzaju spółki, będzie to KRS lub CEIDG. Obecnie wiele informacji możemy pozyskać z Internetu, nawet bez wychodzenia z domu. Dzięki sprawdzeniu rejestrów dowiemy się, czy firma w ogóle jest zarejestrowana, kto jest jej właścicielem i osobom uprawnioną do reprezentowania, a także poznamy zakres jej działalności. Rejestry publiczne zawierają ponadto informacje dotyczące ewentualnego prowadzenia postępowania upadłościowego lub zawieszenia działalności – jest to bardzo ważne z punktu widzenia osoby, która z dana firmą chce nawiązać bliską współpracę.
  • Rejestr Dłużników Niewypłacalnych – jest to kolejny rejestr, w którym sprawdza się firmę przed nawiązaniem z nią współpracy. Zawiera dane o przedsiębiorstwach, które nie spłacają swoich długów i stają się przez to niewypłacalne.
  • Biuro Informacji Gospodarczej – potencjalnego kontrahenta zawsze można sprawdzić w BIG, dzięki czemu uzyskamy dane odnośnie tego, czy firma nie zalega z płatnościami oraz, czy wypełnia swoje zobowiązania. Raport zawierający powyższe informacje można pobrać z sieci za niewielką opłatą.
  • Zaświadczenia urzędowe – część firm prosi potencjalnych kontrahentów o dostarczenie urzędowych zaświadczeń mówiących o wiarygodności przedsiębiorstwa. Może to być zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o braku zaległości w rozliczeniach czy zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu z opłatami z tytułu składek społecznych.

 

Zachowajmy zdrowy rozsądek

 

Jeśli zgodnie ze wszystkimi rejestrami firma wydaje się w pełni wiarygodna, to warto nawiązać z nią bliższą współpracę. Oczywiście należy zachować zdrowy rozsądek, bowiem czysta historia nie oznacza wcale pełnej wiarygodności. Sprawdźmy opinie innych kontrahentów czy dane, które znajdziemy na temat firmy w sieci. Takie informacje może znaleźć dosłownie każdy. Uważajmy również wtedy, kiedy firma oferuje wyjątkowo atrakcyjną ofertę, która nie może zwrócić kosztów wykonania usługi. Podejrzana jest oferta firm, które przy krótkim stażu proponują klientowi możliwość realizacji dużych zamówień i wyróżniają się wysokimi obrotami. Może być to bowiem działalność, która nie funkcjonuje w sposób w pełni uczciwy.