Jak rozmawiać przez telefon z potencjalnym szefem?

Jak rozmawiać przez telefon z potencjalnym szefem?

Maj 23, 2019 0 By adminx

Każdy, kto właśnie szuka pracy lub dopiero zamierza jej szukać, prawdopodobnie będzie musiał przeprowadzić rozmowę telefoniczną z potencjalnym szefem, szczególnie tyczy się to osób, które szukają zleceń kilkudniowych. Przy tego typu zleceniach często rezygnuje się z przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych z potencjalnymi kandydatami, ponieważ są one czasochłonne zarówno dla pracodawcy, jak i potencjalnego pracownika. Często też rozmowa przez telefon jest drugim krokiem (po ocenie CV)  w rekrutacji i prowadzi do spotkania na żywo. Właśnie dlatego jest bardzo ważnym elementem rekrutacji, warto pamiętać o paru sprawach, rozmawiając przez telefon po raz pierwszy z potencjalnym szefem.

 

Kultura

 

Przede wszystkim należy być kulturalnym. Jest to podstawa, bez której żadna rozmowa nie powinna mieć miejsca. Należy być miłym, sympatycznym i przede wszystkim wystrzegać się potocznego języka, bądź slangu. Pracodawca nie jest kolegą i nie jest też materiałem na kumpla, więc powinniśmy go traktować z należytym szacunkiem i dystansem. Nie powinniśmy się spoufalać, opowiadać o życiu prywatnym, wypytywać, bądź plotkować. Szef nie jest osobą, z którą będziemy dzielić życie prywatne. To przez niego będziemy w przyszłości oceniani z powierzonych nam obowiązków. Rozmowa z potencjalnym szefem jest elementem zaliczającym się do tworzenia pierwszego wrażenia, a takie wywiera się tylko raz.

 

Szczerość

 

Następnym elementem jest szczerość, również bez niej daleko nie zajdziemy. Nie możemy się skupiać jedynie na tym, żeby wypaść jak najlepiej. Wiele osób podczas pierwszych rozmów z potencjalnym szefem zawyża swoje umiejętności. Szczególnie jeśli chodzi o znajomość języków. Jest to bardzo negatywnie odbierane przez pracodawcę, ponieważ łatwo przy kolejnych rozmowach zdemaskować takie kłamstwo. Nie chodzi o bycie dobitnie szczerym, ale o brak kłamstwa o swoim doświadczeniu lub zdolnościach, ponieważ jest to zagranie nieetyczne i bardzo łatwe do sprawdzenia.

 

Pokazywanie swoich atutów

 

Rozmowa przez telefon z potencjalnym szefem jest furtką do dalszej współpracy, dlatego przed odpowiedzią na zadane pytania, powinno się zastanowić. Warto podkreślać swoje dobre strony, wspomnieć, w czym jesteśmy dobrzy i przede wszystkim być otwartym. Nie chodzi o zawyżanie swoich umiejętności, ale o “sprzedanie” swojej osoby w jak najlepszy sposób. Warto też pomijać w miarę możliwości tematu naszych wad, nie “chwalić” się, że lubimy się spóźniać itp.

 

Właściwa intonacja

 

Podczas rozmowy przez telefon druga osoba ocenia nas po tym, co mówimy oraz jak to mówimy. Nasz głos może zdradzić naszą niepewność lub wycofanie. Jeśli mówimy cichym i niepewnym głosem, że jesteśmy komunikatywni i łatwo nawiązujemy kontakty międzyludzkie, to niestety nie jesteśmy zbyt przekonujący. Powinniśmy mówić wyraźnie i starać się brzmieć przyjaźnie. Podczas rozmowy na żywo możemy się uśmiechać, co wpływa pozytywnie na nasz odbiór przez drugą osobę. Podczas rozmowy telefonicznej jesteśmy pozbawieni tej możliwości, dlatego tak ważna jest intonacja.