Dress code na rozmowie o pracę

Dress code na rozmowie o pracę

Kwiecień 5, 2019 0 By adminx

Dresscode, a rozmowa o pracę

 

Rozmowa o pracę to niecodzienny, decydujący wręcz moment – zarówno dla kandydata jak i pracodawcy. Czy ubiór ma znaczenie dla przebiegu spotkania, które ma rozstrzygnąć o dalszych losach zawodowych rekrutanta i przyszłości rozwijającego się biznesu oraz w jakim stopniu może wpłynąć na podjęcie kluczowej decyzji. To pytania, które mogą przysparzać o niepokój obie strony mające skonfrontować się. Dresscode pomaga uniknąć niepotrzebnych zmartwień przed ważnym dniem, zbytecznych przeszkód w trakcie rekrutacji i może mieć wręcz pozytywny wpływ edukacyjny na przyszłość naszej garderoby.

 

Dresscode w słowach kilku

 

“Kodeks ubrania” jak można by powiedzieć po polsku, jest jedną z dziedzin dobrych manier. Savoir-vivre służy upowszechnianiu umownych zasad, przyjmowanych w celu uniknania zbędnych nieporozumień i nieprzyjemności towarzyskich. Dresscode reguluje właściwe dobranie stroju do okazji. Jego powszechność elastyczność może się różnić w zależności od kręgów kulturowych, jednak w czasach postępującej globalizacji, również tu obserwuje się powszechne, pogłębiające się ujednolicenie.

 

Instrukcja obsługi dresscode’u

 

Warto przede wszystkim pamiętać, że dresscode został wymyślony z myślą o człowieku – nie ma stanowić przeszkody, ale istnieje żeby służyć. Dalej, dresscode, choć może okazać się pomocnym, nie zastąpi samodzielnej oceny sytuacji i ostatecznego dostosowania się do unikalnie przedstawiającej się sytuacji. Na koniec, warto przypomnieć, że choć ubiorem możemy ułatwić sobie nieco życie, to – jak głosi mądrość ludowa – “nie szata zdobi człowieka” i nawet wzorowa etykieta stroju nie zastąpi dobrego serca, ani pięknie uposażonego wnętrza.

 

Podstawowe zasady i dobre rady dla ubierających się na rozmowę o pracę

 

Podstawowym zadaniem ubioru jest ochrona, a w pogłębionym rozumieniu – wygoda i komfort w codziennym funkcjonowaniu człowieka. Właśnie to powinno stanowić podstawowe kryterium przy doborze ubrań na rozmowę kwalifikacyjną. Nic tak nie pomoże nam zaprezentować możliwie najlepiej tego, co mamy do przedstawienia, jak komfort i swoboda, kiedy nadejdzie właściwa chwila. Dobrze jest więc dopilnować, by wciąż zsuwające się spodnie, koszula z lada moment mogącymi odpiąć się guzikami albo skupiający całą naszą uwagę gniotący but, nie okazały się zaprzątać głowy, kiedy okazałaby się ona przydatniejsza do innych spraw.

Może warto też poszukać kompromisu pomiędzy ubiorem wpisującym się w powołane wzorce, a ubiorem spójnym z naszą naturą i usposobieniem. Zamiast udawać kogoś, kim się nie jest, można wykazać się tu błyskotliwością łączenia pozornie nieistotnych, a jednak zauważanych detali. Ubiór pomaga nam, czasem już po jednym spojrzeniu, ukierunkować sposób myślenia o drugiej osobie. Warto skorzystać z tej oszczędności czasu i uważnym doborem stroju, świadomie wysyłać komunikaty innym.

Sekret może tkwić w szczegółach, czyli aby wysiłki przynosiły efekty, dobrze jest zadbać o to, co tylko pozornie nie wiąże się z ubieraniem; po pierwsze, czystość i świeżość. Choć może się to wydać oczywiste, czasem nadto łatwo przeoczyć, że to pogniecenie odbiera koszuli elegancję, albo zapach szafy – leżącej tam od długiego czasu – spódnicy dodaje dziwnej właściwości dyskomfortu. Nic nie jest w stanie uwłoczyć najskromniejszemu, ale schludnemu ubiorowi. Po drugie, nawet najlepiej skrojone ubranie nie przybierze samo godnej pozy. Wyprostowane plecy, odpowiednio złożone dłonie i uśmiech uprzejmości mogą dodać prezencji, jakiej nie kupimy u żadnego jubilera.

Poznawszy teorię, pozostaje zdobywać praktykę. I zawodowe sukcesy, rzecz jasna.