Czy warto szukać pracy za granicą?

Czy warto szukać pracy za granicą?

Maj 12, 2019 0 By adminx

Wielu myśli o podjęciu pracy za granicą. Ale czy to jest dobry pomysł? Oczywiście, że tak. O ile się wie gdzie i jak pracować. Tylu ile jest chętnych do podjęcia pracy poza granicami Polski, tyle też jest powodów. Jedni chcą po prostu zwiększyć swoje zarobki, kolejni poznać kulturę innego kraju i podszkolić język, a jeszcze inny zdobyć lepsze doświadczenie, które później oczywiście pomoże im w znalezieniu pracy we własnym kraju. Ale poza samą chęcią i decyzją o rozpoczęciu pracy za granicą ważne są jeszcze przygotowania do tego oraz szukanie interesującej nas pracy. O tym przeczytasz poniżej:

 

Przygotowanie do pracy

 

Do pracy za granicą trzeba się przygotować o wiele bardziej niż do pracy w swoim kraju ojczystym. Oczywiście poza podstawowymi przygotowaniami takimi jak: spakowanie się czy zakup biletu za granicę to ważny jest jeszcze jeden aspekt. A mianowicie znajomość języka. Jeśli jedziemy za granice sami bez znajomości tamtejszego języka, niezależnie czy do pracy, czy na wakacje możemy paść ofiarą wielu oszustw. Nawet będąc w sklepie możemy zostać oszukani, co do ceny towaru. Nawet jeśli się zorientujemy, to wiele osób nie będzie wiedziało jak się zachować ani nie będzie umiało nic powiedzieć więc odejdzie bez kłótni. Dlatego pamiętaj, jeśli wyjeżdżasz za granicę do pracy, naucz się, chociaż podstaw języka, w którym tam się rozmawia albo angielskiego. Z początku trzeba być czujnym, ponieważ nie wiemy jakie intencje może mieć nawet nasz szef do nas samych.

 

Poszukiwanie pracy

 

Poza przygotowaniami do poszukiwania pracy jest jeszcze drugi aspekt samego jej rozpoczęcia. A mianowicie jak szukać pracy poza granicami Polski? To oto pytanie zadawał sobie każdy kto zaczął tą właśnie pracę. Niektórzy się poddali, nie zaczynając jej nawet szukać. Są trzy wyjścia, aby pracę za granicą znaleźć. Pierwsze to poszukiwanie w swoim kraju poprzez Internet. Drugi sposób to zaczynanie poszukiwania pracy dopiero po wyjechaniu ze swojego kraju. O ile pierwszy sposób jest bezpieczniejszy, ponieważ w razie problemów z jej znalezieniem możemy zarabiać w swoim kraju, to w drugim przypadku jest inaczej. Otóż jeśli wyjedziemy już za granicą i zaczniemy poszukiwania to musimy mieć jakieś oszczędności do życia. Albowiem nie zawsze jest tak, że praca spadnie nam z góry, chociaż nie powiem czasami i tak się zdarza. Ale w razie czego lepiej się ubezpieczyć. Poza tymi dwoma sposobami poszukiwania pracy jest jeszcze trzecia najmniej obierana przez pracowników. Otóż praca przez poręczenie. Czyli jeśli masz znajomego za granicą to on załatwia tobie pracę. Jednak każdy wie, jakie tego mogą być skutki i naprawdę mało osób korzysta z tego sposobu. Trzeba mieć naprawdę zaufaną osobę. W innym przypadku możemy zostać oszukani podobnie jak bez znajomości języka. Chociaż to może być o wiele bardziej niebezpieczne, ponieważ myśląc, że jedziemy do wymarzonej pracy, może się okazać, że jest to zupełne przeciwieństwo tego, co myśleliśmy. Pamiętaj więc – bądź ostrożny z rozpoczynaniem pracy poza granicami Polski.