7 oznak, że rozmowa kwalifikacyjna przebiega źle

7 oznak, że rozmowa kwalifikacyjna przebiega źle

Kwiecień 10, 2019 0 By adminx

7 oznak, że rozmowa kwalifikacyjna przebiega źle

 

Profesjonalnie przygotowana osoba, która przeprowadza rekrutację, powinna uczynić wszystko, abyś podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie wyczytał jego emocji skierowanych względem ciebie. Pomimo wszystko jest to wyłącznie człowiek, zatem jeżeli zwrócisz uwagę na kilka istotnych szczegółów, to istnieje szansa, że nie tylko będziesz w stanie rozpoznać sygnały świadczące o tym, że rozmowa idzie w złym kierunku, ale i w odpowiednim momencie uratujesz sytuację.

 

  1. Po pierwsze rekruter odsuwa się na krześle od ciebie, nie chce nawiązywać kontaktu wzrokowego i ściska mocniej usta? Komunikacja niewerbalna, nazywana inaczej mową ciała, jest w stanie powiedzieć całkiem sporo na temat relacji dwóch porozumiewających się ze sobą osób. Jeżeli dostrzeżemy, że rekruter zwiększa dystans, to możliwe, że powiedzieliśmy coś, co wyraźnie nie przypadło mi do gustu.
  2. Po drugie, jeżeli rekruter przestał się uśmiechać, wielce prawdopodobne jest, że ma po prostu takie usposobienie, niemniej jednak gdy na początku prowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej nie miał problemu, aby to czynić, a w pewnym momencie tego zaprzestał, to z pewnością czymś podpadłeś. Spróbuj zatem rozładować napięcie krótką anegdotą, czy żartem sytuacyjnym.
  3. Po trzecie, jeżeli zaczyna ci przerywać, zadając następne pytania, to możliwie będą dwie opcje. Albo stracił już zainteresowanie twoją osobą, albo nastawiony jest wyłącznie na konkretne odpowiedzi, a ty zbytnio rozciągasz temat. Staraj się zatem mówić krócej, zawierając w wypowiedzi tylko najważniejsze dla przyszłego pracodawcy informacje.
  4. Po czwarte brak pytania o to ile chciałbyś właściwie zarabiać na wybranym stanowisku to na pewno niepokojący sygnał. Zawsze ze strony rekrutera powinno wyjść pytania o twoje oczekiwania finansowe. Kiedy go nie ma, to pracodawca dąży najpewniej do końca spotkania, a twoja kandydatura nie jest pozytywnie odbierana.
  5. Po piąte nie będzie dobrym znakiem, jeżeli rekruter nie spisuje sobie żadnych notatek. Owszem, wiele informacji zawartych jest w twoim CV, niemniej jednak brak zanotowania terminu, od kiedy możesz rozpocząć pracę, albo jakie masz oczekiwania finansowe, to silne argumenty, aby sądzić, że nie traktuje się jako odpowiedniego kandydata na wybrane stanowisko.
  6. Po szóste rekruter poinformował cię, że rozmowa będzie trwała pół godziny, a tymczasem kończy ją już po 10 minutach? Nie warto być biernym. Zawsze także zadawaj sam pytania, wykaz zainteresowanie stanowiskiem i samą firmą, a nawet możesz zapytać, dlaczego rozmowa została aż tak szybko zakończona. Nie będzie w tym pytaniu nic złego, a odpowiedz może wyjaśnić twoje wątpliwości i cię uspokoić.
  7. Po siódme, jeżeli pracodawca zadaje ci tylko bardzo proste pytania, a ty aplikujesz na wysokie stanowisko, to możliwe, iż uznał, że nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, aby sprostać jego oczekiwaniom. Tę sytuację możesz jednakże bardzo łatwo naprawić, wymieniając swoje kompetencje i pytając o dokładniejszy zakres obowiązków na wybranym stanowisku.