5 najczęstszych kłamstw w CV

5 najczęstszych kłamstw w CV

Maj 3, 2019 0 By adminx

CV to dokument mający poświadczać o wiedzy i kwalifikacjach kandydata. Czy jednak faktycznie zawsze tak jest? Zdecydowanie nie. W wielu przypadkach ludzie w CV po prostu kłamią, oczywiście by dostać upragnioną posadę. Jednak kłamstwo ma krótkie nogi, dlatego też podczas rozmowy kwalifikacyjnej różne informacje umieszczane przez kandydatów, bardzo szybko są weryfikowane. Jakie są jednak najczęstsze kłamstwa?

  • Oczywiście na prowadzenie wysuwa się automatycznie kłamstwo dotyczące znajomości języka, najczęściej języka angielskiego. Wiele firm bardzo przychylnie patrzy na kandydatów, którzy znają ten język. Dlatego też wiele osób pisze w swoim CV, że zna go w stopniu komunikatywnym. Jednak taka informacja jest bardzo łatwa do weryfikacji. Podczas rozmów kwalifikacyjnych bardzo często się okazuje, że taka informacja mimo wszystko miała niewiele wspólnego ze stanem faktycznym.
  • Innym częstym kłamstwem, jest wpisywanie różnych, czasem bardzo wymyślnych zainteresowań. Oczywiście każdy z nas chce uchodzić w oczach swojego przyszłego pracodawcy, za osobę ciekawą, mającą interesujące hobby. Często również nam się wydaje, że podczas procesu zatrudnienia nikt na to aż tak bardzo nie zwraca uwagi, a mimo wszystko ładnie to wygląda i upiększa nasze CV. Możemy jednak natknąć się na osobę, która interesuje się podobnymi rzeczami i zechce z nami o nich porozmawiać.
  • Kolejnym kłamstwem, jest oczywiście kłamstwo odnośnie wykształcenia. Nie każdy ma takie wykształcenie, jakie chciałby mieć. Być może jego wymarzona praca wiąże się natomiast z ukończeniem studiów na konkretnym kierunku. Ludzie w swoim CV często zatem koloryzują w tej kwestii, co jednak jest najłatwiejszym do wychwycenia kłamstwem. Pracodawcy bowiem oczekują poświadczenia ukończenia odpowiedniej uczelni.
  • Kłamstwo w CV dotyczy również bardzo często innej kwestii, a mianowicie stażu pracy w innej firmie. Niekiedy pracodawca oczekuje, że jego nowy pracownik będzie miał konkretny staż w danym zawodzie. Wiele osób zatem by być branymi pod uwagę, nieco rozciąga czasowo swój okres zatrudnienia. Jednak świadectwa pracy bardzo szybko pokazują, czy ma to jakikolwiek związek ze stanem faktycznym.
  • Warto również pomyśleć o innym kłamstwie, które nie do końca może wydawać się dla nas oczywiste. Mowa tutaj o zdjęciach w CV. Każdy z nas chce się na nich dobrze prezentować. Być może mamy jakieś zdjęcie sprzed kilku lat, na którym naprawdę bardzo dobrze wyglądamy i wydaje nam się, że powinniśmy umieścić je w CV. Czy jednak nie jest to pewna forma kłamstwa? Jeśli w tym czasie przybyło nam kilogramów, być może zmieniliśmy również kolor włosów i różne inne aspekty naszego wyglądu, możemy wprowadzić naszego przyszłego pracodawcę w błąd. Może się on bowiem na rozmowie spodziewać zupełnie innej osoby.

 

Dziś wiele osób uważa, że wszyscy kłamią w CV. Czy jest to prawdą? Oczywiście nie, ale jednak spora część społeczeństwa postępuje w ten sposób. Nie jest to jednak dobra droga, ponieważ kłamstwa szybko wychodzą na jaw, a my możemy narazić się i nie otrzymać pracy.