5 kwestii, które pracodawca powinien zachować dla siebie

5 kwestii, które pracodawca powinien zachować dla siebie

Kwiecień 24, 2019 0 By adminx

W interesie swojej firmy, jak i osób w niej pracujących, pracodawca powinien trzymać się pewnych określonych zasad. Czasem wymaga to też zatrzymania niektórych kwestii dla siebie, bowiem mogłoby to wpływać negatywnie na morale zespołu i efektywność ich pracy. Jakich kwestii nie warto poruszać w kontaktach z pracownikami?

 

Niechęć względem charakteru pracownika

 

Świat jest tak skonstruowany, że każdy widzi go na swój sposób, co obejmuje też indywidualne cechy charakteru. Z tego względu z jednymi osobami dogadujemy się łatwiej, a za innymi po prostu nie przepadamy, choćbyśmy nie wiem jak starali się do nich przekonać. Nie sposób jednak otaczać się tylko ludźmi, których będziemy lubili, bowiem różnice w osobowości nie muszą stać na przeszkodzie względem wspólnej pracy. Jeżeli pracodawca nie przepada za stylem bycia pracownika, lecz docenia jego pracę i nie ma żadnych uwag względem wykonywanych przez niego obowiązków, to swoje prywatne poglądy powinien zachować dla siebie. Należy wtedy unikać wszelkich prowokacji i utrzymywać z daną osobą czysto pracownicze relacje, a zadziała to na korzyść firmy, która zachowa w swoich szeregach dobrego pracownika.

 

Ingerowanie w życie prywatne pracowników

 

Wielu pracodawców ma o sobie wysokie mniemanie, które przekłada potem na podwładnych, próbując narzucać im styl życia podobny do swojego. Może dotyczyć to zarówno nawyków żywieniowych, jak i kwestii ogólnego dbania o siebie. Są to jednak kwestie prywatne pracowników i z całą pewnością nie można na nich niczego wymuszać — jeżeli ich wolą jest prowadzenie niezdrowego trybu życia, to mają do tego prawo. Zamiast tego lepiej stworzyć im możliwość do zmian w ich życiu, na przykład gwarantując w firmie catering ze zdrowym jedzeniem czy też darmowe karnety na siłownię. Osoby zainteresowane z pewnością wtedy z tego skorzystają, lecz nikomu nie można takich kwestii narzucać.

 

Przechwalanie się sukcesami

 

Niestety wiele osób trafiło zapewne na którymś etapie swojej kariery na menedżera, który wszystkie sukcesy przypisuje sobie. Nawet jeżeli jakaś poprawa wyników jest rzeczywiście efektem zmian wprowadzonych odgórnie przez pracodawcę, to powinien zachować on zadowolenie z tego faktu dla siebie oraz swoich najbliższych. Pracownicy chcą usłyszeć, że wykonali dobrą pracę i jego to wspólny sukces, a nie, że wszystko jest zasługą postawy ich szefa.

 

Porównywanie do innych

 

Wielu pracodawców wykazuje niezdrową tendencję do faworyzowania niektórych pracowników i porównywania do nich osób, które osiągają słabsze wyniki. Podobne porównania stosują też względem byłych pracowników, mówiąc, iż tamci pracowali sprawniej niż obecnie zatrudniona osoba. Nie motywuje to jednak pracownika, a go przybija i jeszcze bardziej pogrąża. Zamiast tego lepiej jest spróbować pomóc mu w osiąganiu lepszych wyników poprzez kursy, czy oddelegowanie do wsparcia doświadczonego kolegi z zespołu.

 

Negatywne emocje

 

Kolejnym minusem u wielu pracodawców jest wyładowywanie własnych emocji na pracownikach — bez względu na to, czy są one związane z sytuacją w miejscu pracy, czy też problemami natury osobistej. Oczywiście pracownicy potrzebują czasem silnego bodźca motywacyjnego, lecz ciągłe krzyki i negatywne emocje zagwarantują w dłuższym okresie dokładnie odwrotny efekt. Nerwowe reakcje powodują stres w zespole pracowników, obniżając ich morale, a co za tym idzie efektywność. Własne zdenerwowanie szef powinien pozostawić w swoim gabinecie, natomiast względem innych nie powinno się podnosić głosu i wylewać tym samym swojej frustracji, bowiem do niczego dobrego to nie prowadzi.